Bir başka WordPress sitesi

ABD’de tarım dışı istihdam verisi piyasaların yakın takibinde olacak

3

Piyasa Gündemi

ABD’de borç tavanı konusunda geçici uzlaşmaya varılması küresel risk iştahını destekleyen bir gelişme oldu. Dünkü oylama ile borçlanma tavanı 3 Aralık tarihine kadar uzatıldı. Bununla birlikte enerji maliyetlerindeki artış ve enflasyonist endişeler piyasaların gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Bugün ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi Fed’in varlık azaltım kararı ve risk iştahının seyri üzerinde belirleyici olacaktır.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    15:30 ABD – Tarım Dışı İstihdam Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – Ortalama Saatlik Kazançlar Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Yaşanan enerji krizi ve enerji fiyatlarında artış eğilimi son dönemde küresel hisse piyasaları üzerinde baskı oluştururken, dün ise borç tavanı konusunda yatışan endişelerle piyasalarda toparlanma çabası ve alıcılı bir seyir etkili oldu. Yurt dışındaki toparlanmanın katkısıyla BIST-100 Endeksi günü %1,84’lük yükselişle 1.396,92 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü %1’leri bulan yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın karışık bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,87 – 8,88 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 8,90’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün yurtdışındaki pozitif havayı arkasına alan BIST 100’de önceki günün aksine güçlü alımlar vardı. Güne boşluk bırakarak yükselişle başlayan endekste alımlar gün boyu devam etti. Kapanış ise ilk güçlü direnç olarak izlediğimiz 1.400 seviyesinin hemen altında 1.397 seviyesinden gerçekleşti. Bugün buranın aşılıp aşılamayacağını takip edeceğiz. Endeks burayı aşabilecek ve üzerinde kapanış gerçekleştirebilecek olur ise gelecek haftaya yönelik daha olumlu bir beklenti oluşacaktır. Bu durumda endekste izlediğimiz en güçlü direnç olan 1.425 gündeme gelebilir. Aksi takdirde aşağıda 1.380 ve 1.372 aralığındaki güçlü destek bölgesi bir kez daha test edilmek istenebilir. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.