Bir başka WordPress sitesi

Akın: “Sanayiye zammın faturası vatandaş markette ödüyor”

3

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Akın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 2021 yılının başından bu yana sanayiye elektrikte yüzde 22; doğalgazda ise yüzde 45 oranında zam yapıldığını belirterek, “Vatandaşlarımız bu zamların faturasını market kasalarında artan temel gıda ürünlerini satın alarak ödemek zorunda kalacak. Kış aylarında zaten ısınma ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan vatandaşlarımızın artık ne tahammülü ne de gücü kaldı. İktidar yaklaşan kış ayları öncesi, zamların önüne geçecek gerçek önlemler almalı” açıklamasında bulundu. Eşel mobil sistemi kapsamında akaryakıt ürünlerinde ÖTV payının da bitmek üzere olduğuna dikkat çeken CHP’li Akın; “Bundan sonra ya ÖTV’ye yeni zam yapılacak ya da zamlar pompa fiyatına yansıyacak” açıklamasında bulundu.

2021 yılı içerisinde sanayiye hem elektrik hem de doğalgaz tarifesinde rekor oranda yapılan zamlar, yaklaşan kış ayları öncesi temel gıda ürünleri başta olmak üzere bütün ürünlerde fiyat artışlarına neden oluyor. Hem doğalgaz hem de elektrikte sanayi tarifesinde peş peşe yapılan zamların kış aylarında fiyatları daha da yükseltmesi bekleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, konutlarda 2021 yılı içinde doğalgaza yapılan zamların toplamının yüzde 18,89; elektrikte yapılan zamların toplamı ise yüzde 22’yi buldu. 2021 yılı bitmeden hem konutlara hem de sanayiye yeni enerji zamlarının gündeme gelebileceğine işaret eden CHP’li Akın; 2021 yılının ilk 10 ayında asıl zammın sanayi ve elektrik üretim santrallerine yapıldığına dikkat çekti. CHP’li Akın şunları dile getirdi:  

SANAYİDE DOĞALGAZA YÜZDE 45; ELEKTRİĞE YÜZDE 22 ZAM

“Sanayi doğalgaz tarifesi 2021 yılı içerisinde Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yüzde 1’er oranında artarken; Temmuz ayında yüzde 20 ve son olarak 1 Ekim’de de yüzde 15 oranında zamlandı. Sanayi doğalgaz tarifesi böylece 2021 yılı içerisinde yüzde 45 oranında zamlanmış oldu. Aynı dönemde sanayi elektrik tarifesi de yüzde 22 oranında arttı. Elektrik santrallerinin doğalgaz tarifesi ise 2021 yılı içerisinde Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında yüzde 1’er oranında; Mayıs ayında yüzde 12; Haziran ayında yüzde 5; Temmuz ayında yüzde 20 ve son olarak 1 Ekim’de de yüzde 15 oranında zamlandı. Buna göre elektrik santrallerinin doğalgaz tarifesi 2021 yılı içerisinde yüzde 69 oranında arttı.”

‘VATANDAŞ SANAYİYE ZAMMIN FATURASINI MARKETTE ÖDEYECEK’

Sanayi ve elektrik üretim santrallerinin ana girdisi olan tarifelere yapılan zammın iğneden ipliğe zamma neden olacağına dikkat çeken CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

 “2021 yılı içerisinde sanayide doğalgaz ve elektrik tarifesine yapılan zamların etkisini kış aylarında göreceğiz. Vatandaşlarımız bu zamların faturalarını doğrudan ödemese de, market kasalarında aldıkları temel gıda ürünleriyle ödemek zorunda kalacak. Kış aylarında zaten ısınma ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan vatandaşlarımızın artık ne tahammülü ne de gücü kaldı. İktidar yaklaşan kış ayları öncesi, zamların önüne geçecek gerçek önlemler almalı. İki yıldır enerji faturalarının düşmesi için verdiğimiz yasa teklifi iktidar tarafından reddediliyor. Enerji faturalarındaki KDV payı düşürülmeli, TRT fonu kaldırılmalı.”

‘YA AKARYAKITA YA ÖTV’YE ZAM KAPIDA’

CHP’li Akın, eşel mobil sistemi kapsamında akaryakıt ürünlerindeki artışın ÖTV’den karşılanmasında sona gelindiğine de işaret etti. Son bir yılda 25’in üstünde pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde akaryakıta zam yapıldığını kaydeden CHP’li Akın, “Kış ayları öncesi LPG’ye yapılan her zam pompa fiyatına yansıyacak. Motorin ve benzinde ise 10 ile 50 kuruş gibi çok az bir pay kaldı. Bu nedenle iktidar ya yeni bir ÖTV zammını gündeme getirecek ya da her zam pompa fiyatlarına yansımaya başlayacak. Zamların pompa fiyatlarına yansıması durumunda temel gıda ürünlerindeki artış devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.”

Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.