Bir başka WordPress sitesi

Fx piyasalar

15

USD/TRY: Merkez bankaları toplantılarının fiyatlamalarda belirleyici olacağı haftada, küresel piyasalar güne zayıf risk iştahıyla başlıyor. Fed öncesi dikkatlerin Çin gayrimenkul devinin derinleşen borç krizine odaklanması endişeye yol açarken, hafta ortasında sonuçlanacak Fed toplantısına yönelik kısmi belirsizlik de risk alma iştahını azaltıyor. Borsalarda belirgin satışların izlendiği bu sabah Dolar güçlenmeye devam ediyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de satıcılı. Fed dışında hafta genelinde BoE, BOJ, TCMB, Çin, İsveç, İsviçre ve Norveç merkez bankalarının faiz kararları da küresel çapta yakından izlenecek. Yurtiçinde de perşembe günkü TCMB faiz kararı kritik olacak. Çoğu ekonomist faizlerde değişiklik beklemiyor. Ancak çekirdek enflasyon vurgusu piyasanın temkinli bir modda kalmasına neden oluyor ki TL’nin emsallerinden kısmen de olsa negatif ayrıştığını izliyoruz. Şu aşamada Fed öncesinde Dolar’daki potansiyel güçlenmenin de etkisiyle kurda yukarı yönlü baskı sürebilir. Ancak, daha önceki zirvenin bulunduğu 8,80 ana direncinin geçilmesini beklemiyoruz. Neticede TCMB kararına yönelik belirsizlik bir süredir fiyatlanmakta. Diğer yandan, olası geri çekilmelerde 8,6450 ve 8,5950 sıralı destekler olarak izlenebilir.

EUR/USD:  Fed başta olmak üzere önemli merkez bankaları kararlarının izleneceği haftada küresel piyasalar zayıf risk iştahıyla güne başlıyor. Çin gayrimenkul devi Evergrande’nin borç krizi endişelerinin artması bu sabah olumsuz haber akışı olarak izleniyor. Fed toplantısına yönelik kısmi belirsizlik de risk alma iştahını azaltırken, Dolar güçleniyor. Parite de, Dolar güçlenmesiyle düşüş sergiliyor. Euro Bölgesi’nin salgın yönetiminde daha iyi olmasına karşın parite risk iştahı ve bu hafta Fed toplantısı ile yön bulabilir. Yaklaşan Almanya seçimleri öncesinde anketlerin ise parite üzerinde net bir etki yaratmadığı söylenebilir. Bu gelişmeler kapsamında, teknik olarak da zayıf bir görüntü sergileyen parite 1,1735 yakın direncinin altında kalarak 1,1665 yatay desteğine kadar düşüşünü sürdürebilir.

XAU/USD: Geçen hafta %1,9 oranında düşüş kaydederek 1.754,6 seviyesinden kapatan Ons Altın’da baskı bu sabah da devam ediyor. Ancak, baskının belirgin olmadığını izliyoruz. Çin gayrimenkul devinin derinleşen borç krizi değerli madendeki düşüşü sınırlıyor olabilir. Öte yandan, bu durum aynı zamanda Dolar’ın güçlenmesini sağlarken, Fed toplantısının da bulunduğu haftada Ons Altın’da olası güçlenme de sınırlı kalabilir. Bu kapsamda, Ons Altın, geçen hafta yaşanan düşüş sonrasında 1.741 – 1.765 arasında konsolide olabilir. Söz konusu seviyelerin dışında, ana direnç ve destek ise sırasıyla 1.775 ve 1.724 seviyelerinde.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.