Bir başka WordPress sitesi

Fx piyasalar

4

USD/TRY: Küresel piyasalar güne zayıf risk iştahıyla başlıyor. Özellikle enerji fiyatlarındaki yükseliş, kış aylarının da yaklaşmasıyla artışını sürdürürken, bu durum tahvil faizlerini de yukarı çekmekte. Zayıf risk iştahına karşın ABD on yıllık tahvil faizi %1,57’lere kadar çıkarak son dört ayın en yükseğine gelmiş durumda. Doğal gaz maliyetlerindeki artış ise hem girdi hem de enerji açısından kullanan sektörleri de olumsuz etkilemekte. Bu durum da tedarik zinciri sıkıntılarını daha da artırması riskini beraberinde getiriyor. Bu arada dün ISM imalat dışı PMI verisinin de öngörülerden iyi gelmesinin varlık alım azaltımına yönelik düşünceleri desteklemesi de tahvil faizlerini yukarı çekti. Ek olarak, ABD borç tavanının artırılmasına yönelik belirsizliğin sürmesi ve Çin gayrimenkul sektörüne dair olumsuz haber akışı risk iştahını baskılayan unsurlar olarak durmaya devam ediyor. Bu gelişmeler çerçevesinde risk iştahında baskı ve ABD on yıllık tahvil faizinde yükseliş eğilimi sürebilir ki Dolar da buna eşlik edebilir. Bir süredir bant hareketi yapan Dolar /TL’nin de tahvil faizindeki yükseliş sonrasında 8,90’nın üzerine çıktığını izliyoruz. Küresel çapta faiz ve Dolar’daki yukarı yönlü riskler nedeniyle kurda yükseliş 8,96 yakın zirvesine doğru sürebilir. Aşağıda ise destek 8,87 seviyesinde. Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesi bugün ABD ADP özel sektör istihdam verisi izlenecek. Ayrıca ABD’de borç tavanının yükseltilmesine yönelik bugün bir oylama daha gerçekleştirilmesi bekleniyor.

EUR/USD: Küresel çapta risk iştahındaki zayıflık Dolar’ı desteklerken, özellikle enerji fiyatlarındaki sert yükselişler tahvil faizlerine de yansıdı. Zayıf risk iştahına rağmen ABD on yıllık tahvil faizi yaklaşık son dört ayın en yükseğinde. Bir süredir ABD lehine artan ABD – Almanya faiz farkı da biraz daha ABD lehine işliyor. Bu da Dolar’daki güçlenmeyi artırabilir. Euro tarafında ise net bir katalizör gözlenmiyor. Bu kapsamda, güçlü Dolar temasıyla paritede baskının sürebileceğini ve paritenin 1,1615 seviyesinin altında kalarak 1,1520 desteğine kadar geri çekilebileceğini düşünüyoruz.

XAU/USD: Özellikle enerji krizinin tahvil faizlerini yukarı çekmesiyle ABD on yıllık tahvil faizinin yaklaşık son dört ayın en yükseğine çıktığını gözlemliyoruz. Tahvil faizindeki yükselişe Dolar’ın da eşlik etmesiyle değerli madenin de baskı altında kaldığını izliyoruz. Zayıf risk iştahına karşın ABD on yıllık tahvil faizindeki yükseliş piyasanın enflasyon riskini fiyatlamaya başladığına işaret ediyor. Dolayısıyla, ABD on yıllık tahvil faizindeki yükseliş eğilimi bir taraftan da Dolar’ı desteklemeye devam edebilecekken, Ons Altın’daki baskı sürebilir. Teknik olarak da 1.765 direnci aşılmadıkça, 1.725 hedefte kalabilir. Ara destekler 1.741 ve 1.733 seviyelerinde. Diğer yandan, olası yükselişlerde 1.765 direncinin geçilmesi durumunda 1.777 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.