Bir başka WordPress sitesi

Günün gelişmeleri

5

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde Eylül ayına ait Türkiye Ekonomik Güven Endeksi 102,4 puana artış gösterdi.  Alt kalemlere baktığımızda Tüketici Düven Endeksi, Reel Kesim Güven Endeksi, Hizmet Sektörü Güven Endeksi, Perakende Ticaret Güven Endeksleri artarken, İnşaat  Sektörü Güven Endeksi azalış kaydetti. BİST100 endeksi  günü % 0,59 değer kazanarak günü 1.391,92 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 12,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 1.58 ile bankacılık endeksi olurken, en çok kaybettiren ise % 0,85 ile metal, ana sanayi oldu. USD/Try  kuru dün gece 8.85’lere çıkarak tarihi rekorunu yineledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York Times’a yaptığı açıklamalarda “Amerikalılar Türkiye’ye Patriot füze savunma sistemini satmış olsaydı, S-400’leri almak zorunda kalmayacaktık.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir görüşme gerçekleştirdi ancak görüşmenin içeriğine dair tam bilgi verilmedi.

Bugün yurtiçinde ticaret açığı verilerini alacağız. İthalat ve ihracat verileri büyümeye ve ekonominin gidişatına dair sinyaller verebilir. BİST100’de kritik destek bölgemiz 1380  olamaya devam ediyor. Kırılırsa satışlar derinleşebilir. Şu an piyasalar bu desteğin üstünde tutunmaya çalışıyor. Yukarıda ise 1397 seviyesinin kırılması halinde kısa vadeli 1415 yükselişi başlatabilir.  Kurda yükseliş beklentimiz ise devam ediyor.

ABD:  Dün ABD’de Beklemedeki Konut Satışları aylık bazda beklentilerin oldukça üzerinde % 8.1 artış gösterdi. Beklentiler artışın % 1.1 olacağı yönündeydi. Özellikle korona virüs kısıtlamalarının  kaldırılmasının ardından dünyada  üretimin hızlı bir şekilde artmasına paralel artan enerji talebi ve kuraklığa bağlı olarak azalan enerji arzı dünya genelinde enerji fiyatlarının sert yükselmesine neden olurken dünya enerji krizinin eşiğine gelmiş bulunmakta. Gözler bu noktada petrol fiyatlarına çevrilmiş durumda. Dün ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları 4.6 milyon varil artış gösterirken beklentiler 2.5 milyon varil azalacağı yönündeydi Petrol stokları 7 haftalık azalışın ardından tekrar yükseldi. Ancak bu yükseliş petrol fiyatlarının geri çekilmesine yetmedi. Beklentiler üretimin bu düzeyde devam etmesi halde dünyada petrol fiyatlarının artacağı şeklinde.  Dün Avrupa Merkez Bankası’nın Ekonomik Formunda konuşan Fed Başkanı Powell, enflasyondaki mevcut yükselişin yeni bir yüksek enflasyon rejimine dönüşmeyeceğini söyledi. Powell şu an yaratılan enflasyonun arz kısıtlamaları ve çok güçlü talebin bir bileşimi olduğunu ifade ederken, enflasyonda düşüş beklediğini yineledi. ABD Temsilciler Meclisi, borç limitini askıya almaya yönelik yasa tasarısını onayladı. Ülkenin borçlanma limitini 17 Aralık 2022’ye kadar askıya alacak yasa tasarısı, ABD Temsilciler Meclisinde 212’ye karşı 219 oyla kabul edildi. Böylelikle ABD ekonomisi nefes almış oldu. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed’in varlık alım programını  yıl sonuna kadar azaltabileceğini söylerken faiz artırımlarına başlamak için ise hala uzakta olduklarını vurguladı. Phfladelphia Fed Başkanı Patrick Harker, varlık alımını azaltmaya yavaş ve düzenli bir şekilde başlamak için zamanın yakında geleceğini  belirtirken Fed’den 2022’nin son çeyreğine veya 2023 yılı başlarına kadar herhangi bir faiz artırımı beklemediğini de sözlerine ekledi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri  % 1.55 seviyesini geçmekte zorlanırken dün satışların yaşandığını izledik. Ancak bu sabah itibariyle ABD 10y tahvil faizlerinin tekrar % 1.55 seviyesini zorladığını görüyoruz. Dolar endeksinin 93.44 seviyesini kırmasıyla sert yükseliş başlatacağını ifade ediyorduk. Bu seviyenin kırılmasıyla ilk hedefimiz hala 94.77 olmaya devam ediyor. Belki bu bölgeden kar satışları yaşanabilir izleyeceğiz. Dün ABD borsaları karışık bir seyirle kapatırken tahvil faizlerindeki yükseliş ve doların küresel bazda değer kazanmasının yanında Başkan Powell’ın enflasyon endişelerinin arttığını dile getirmesi borsalarda satış baskısı yarattı. Borçlanma tavanının artırılması ise piyasalardaki iyimserliği destekleyince endeksler karışık bir tablo çizdi.

Bugün ABD’de 2021 yılının 2. çeyreğine ilişkin büyüme verisinin % 6.6 açıklanması bekleniyor. Özellikle ABD ekonomisi 2. çeyrekte güçlü bir büyüme sergilemişti. Fed’in yıl  sonuna ilişkin beklentisi ise büyümenin % 5.9 gerçekleşeceği şeklinde. Fed özellikle 3. ve 4. çeyrekte büyümenin yavaşlamasını beklemekte.  Fed’in tahvil alım programının azaltılması için istihdamı ön planda tutması istihdama dair gelen verilerin önemini artırmakta. Bugün haftalık işsizlik başvurularının 333 bin kişi gelmesi bekleniyor. Haftalık işsizlik başvuruları hala pandemi öncesi ortalaması olan 250 bin kişinin üzerinde seyretmekte. ABD’de Chicago PMI verisinin de 64.9 puana gerilemesi tahmin edilmekte. Bugün ayrıca Fed üyelerinden Williams, Bostic ve Evans’ın konuşmaları takip edilecekken Fed Başkanı Powell ve ABD Hazine Bakanı Yellen’ın ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde Coronavirüs ve CARES Yasası hakkında yapacağı konuşmayı izleyeceğiz.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası düzenlenen ekonomi forumunda  konuşan Başkan Legarde, arz darboğazının, artan enerji fiyatlarının ve yeni bir olası korona virüs dalgasının ekonomide belirsizliklere sebep olan riskler arasında olduğunu söyledi. Büyümeyi tehdit eden “belirsizliklerin” halen devam ettiğini vurgulayan Lagarde, birkaç aydır arz tıkanıklıkları ve arz zincirinde kesintiler yaşandığını hatırlattı. Legarde enflasyondaki yükselişin devam ettiğini ancak geçici faktörlerden kaynaklandığını bir kez daha dile getirdi.  Dolar endeksindeki sert yükselişin etkisiyle Eur/Usd paritesinde düşüş görülürken, Eur/Try kuru ise Türk Lirası’ndaki değer kaybının sürmesi ile yükselişine devam ediyor. Avrupa borsaları dünü yükselişle kapattı.

Bugün Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan işsizlik oranının % 7.6’dan % 7.5’e gerilemesi beklenirken işsizlik oranı pandemi öncesi seviyesine doğru gerilemeye devam ediyor.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1390 seviyesinin altında önce 1380 ve arkasından 1359 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1397 direncinin kırılması halinde önce 1407 ve arkasından 1415 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1508 seviyesinin kırılması halinde önce 1515 ve arkasından 1522 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1493 desteğinin altında önce 1485 ve arkasından 1466 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.8945 seviyesinin kırılması halinde önce 8.8380 ve arkasından 8.8020 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.9580 direncinin üzerinde önce 8.9850 ve arkasından 9.0250 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1724 seviyesinin altında önce 1703 ve arkasından 1690 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1734 direncinin kırılması halinde önce 1742 ve arkasından 1756 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#AYES AYES ÇELİK HASIR – Şirketin Çelik Hasır mamulünün İngiltere’ye ilk ihracat bağlantısını 2.500 yon olarak yaptığı açıklandı.

#BIOEN BIOTREND ENERJİ – Şirketin Süt – D tarafından gerçekleştirilen 7.İstanbul Karbon Zirvesi’nde “Düşük Karbon Kahramanı” ödülünü kazandığı açıklandı.

#BRKO BİRKO MENSUCAT – 4 yatırımcı tarafından Genel Kurul’un iptali için istenen davanın şirket lehine sonuçlandığı açıklandı.

#CCOLA COCA COLA – Şirketin LLC Coca-Cola Bottlers Uzbekistan’ın özelleştirilmesine yönelik açık satış sürecinin kazananı olarak Özbekistan Cumhuriyeti ile Varlık Alım Sözleşmesi imzalaması kapsamında 252,3 milyon TL’ye satış sürecinin tamamlandığı açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT – Şirket projelerinden İstanbul Başakşehir Kayabaşı 8. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. Oturumun 8 Ekim’de yapılacağı açıklandı

#EPLAS EGEPLAST / #MZHLD MAZHAR ZORLU HOLDİNG – Ortak borcundan şirketin sorumlu tutulması kapsamında 12 milyon dolarlık davada yeni duruşma tarihinin 1 Aralık olduğu açıklandı.

#KARSN KARSAN OTOMOTİV – Şirketin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu otobüs ihalesi için KİK kararına karşı yürütmeyi durdurma talepli olarak iptal davası açtığının açıklanması ve iptal davasının reddine karar verildiği ile karara karşı gerekli yollara başvurulacağının açıklanması sonrasında KİK kararına karşı açılan davada kararın yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği ve sürecin devam ettiği açıklandı.,

#KFEIN KAFEIN YAZILIM – Şirketin Siber Güvenlik alanındaki büyüme stratejileri kapsamında taraflarla görüşmelere başlandığının açıklanması sonrasında, görüşmelerde mutabık kalınmadığı açıklandı.

#KAPLM KAPLAMİN – Şirketin kısmi bölünme yolu ile %100 bağlı ortaklığı olarak yeni kurulacak olan Prigo Dijital unvanlı bir anonim şirkete devrine karar verildiği açıklandı.

#MAREN MARGÜN ENERJİ – Şirket payları Borsa’da bugün işlem görmeye başlayacak.

#MSGYO MISTRAL GMYO – Şirket aleyhine açılan 48.932 dolarlık alacak davasında şirketin istinaf başvurusunun reddedildiği açıklandı.

#NIBAS NİĞBAŞ NİĞDE BETON – Yozgat Dayılı’da prefabrike betonarme karkas sistemle fabrika binası inşaatı işine yönelik işveren FSM İnşaat’tan 767.000 TL tutarında sipariş alındığı açıklandı.

#TRILC TURK İLAÇ VE SERUM – Şirketin Türkiye’de üretimini gerçekleştireceği Covid aşılarnın Mena Oic ve Gcc coğrafyasında soğuk zincir, dağıtım ve tedarik sözleşmesinin Alpinvest ile imzaladığı açıklandı.

#VESBE VESTEL BEYAZ EŞYA – Şirketin Bulaşık Makinası Üretimi İlavesi Projesi ile İlgili ÇED Gerekli Değildir kararı verildiği medyada yer aldı.

#VBTYZ VBT YAZILIM – Şirket paylarının geri alınmasına ve 500.000 adet pay için 10 milyon TL kaynak ayrılmasına karar verildi. 

#SISE ŞİŞECAM – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 2.000.000 pay 8,08 – 8,09 TL fiyat aralığından geri alındı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.