Bir başka WordPress sitesi

Günün gelişmeleri

3

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü  % 0.19 değer kaybederek 1.391,65 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 12 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran %  1,15 ile ulaştırma, en çok kaybettiren ise % 2,25 ile orman, kağıt, basım oldu. Usd/Try ise  günü alıcılı tamamlarken bu sabah itibariyle alımların hızlandığını izliyoruz.  Bist100 endeksi her ne kadar satış baskısı altında kalsa da Eylül ayında küresel borsalardan pozitif ayrışmıştı. Ekim ayına da benzer başlangıç yaptık. Küresel bazda hisse senetlerinde sert satışlar görülürken şu an için BİST100 üzerinde bunun etkilerinin sınırlı kaldığını izliyoruz. Ancak borsada satış baskısı devam ediyor ve tapering süreciyle birlikte  önümüzdeki dönemde  küresel borsalardaki satışa paralel satış eğiliminin arttığını izleyeceğiz. Bist100 endeksi kısa vadede 1425-1380 bandında hareket ederken 1425’in üzerine çıkma ihtimali oldukça zayıf. Bu yüzden aşağıda 1380 seviyesini takip ediyoruz. Bu seviyenin kırılması halinde sert satışlar izlenebilir.  Hem yurtiçinden çıkışların hızlanması hem doların küresel bazda değerinin artıyor olması dolara olan talebi artıracağından kurdaki yükseliş beklentimizde devam ediyor.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. ABD’den gelecek veriler piyasada yön belirleyebilir.

ABD:  Dün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden Hizmetler PMI verisi beklentilerin üzerinde 54.9 olarak açıklanırken Hizmetler PMI verisi Ocak 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. SM Hizmetler PMI verisi ise beklentilerin üzerinde 61.9 puan olarak açıklanırken ABD ekonomisinde toparlanmanın devam ettiği görülmekte. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin tarihinde ilk kez temerrüde düşmesinin önüne geçilmesi için federal borçlanma tavanının 18 Ekim’den önce artırılmasının zorunlu olduğunu söylerken “Borçlanma tavanının artırılmaması ABD Doları’nın rezerv para statüsüne zarar verir, resesyona neden olur” diye konuştu. Fed üyelerinden Evans, varlık alım azaltımına yakında başlanacağını ve varlık alım azaltılmasının (tapering) ekonominin iyileştiği bir ortamda  2022 ortasında ya da sonbaharında tamamlanması sürpriz olmayacağını dile getirdi. Gelen verilerin iyimserliği ve Fed üyelerinin konuşmalarının ardından dolar endeksinde yükseliş yaşanırken ABD 10 yıllık tahvil faizinin  bizim için kritik nokta olan % 1.55’i aştığını izliyoruz. Eğer tahvil faizleri % 1.55 seviyesinin üzerinde tutunur ise % 1.75’e doğru atak yapabilir ve buda küresel bazda doların değer kazanmasını destekleyebilir. Özellikle faizlerdeki yükselişe rağmen altın fiyatlarının hala güçlü kaldığını görsekte görüşlerimiz değişmedi.  Ons altında her yükselişi satış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz. Özellikle  tarım dışı istihdam ve diğer istihdam verilerinin  açıklanacağı haftada piyasanın zaman doldurması dikkatimizi çekmekte.  Gelecek veriler piyasalarda hareketleri sertleştirecektir. Küçük küçük değil aniden gelecek fiyatlamalara hazır olunmalı. ABD borsaları dünü alıcılı kapatırken  gelen  olumlu verilerin ekonomiyi desteklemesinin yansımalarını izledik.

Bugün ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin öncüsü kabul edilen özel sektöre ait ADP tarım dışı istihdam verisi beklenirken verinin 425K açıklanacağı tahmin edilmekte.  Eğer veri beklentilerin  üzerinde olumlu gerlirse dolar küresel bazda değer kazanacakken borsalarda ve altın,gümüş gibi emtailarda satış baskısı artabilir. Tersi durumunda dolar küresel bazda değer kaybedecekken borsa,altın ve gümüş değer kazanabilir. 

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde büyümenin öncü göstergelerinden  Hizmetler PMI verisi beklentilerin hafif üzerinde 56.4 puan olarak açıklanırken, son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.  Delta varyantının ekonomiler üzerinde olumsuz etkisinden yine hizmet sektörünün negatif etkilendiğini izlesekte hizmet sektöründe toparlanma hala devam ediyor. Şu anda bütün dünyanın yoğunlaştığı enflasyon verilerinde ise üretici maliyetlerinde artışın devam ettiği görüldü. Euro Bölgesi’nde ÜFE verileri kayıt altına alındığı günden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. . Enflasyondaki yükseliş borsalarda satış baskısını artırabilir. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası üyeleri her ne kadar enflasyondaki yükselişi geçici faktörlere bağlasa da aratan gıda, enerji ve bazı malların arzında görülen darboğaz bize enflasyonun kalıcı olacağına dair işaretler verirken Avrupa Merkez Bankası’da Fed’in ardından tahvil alım programlarını bitirme kararı alabilir. Euro Bölgesi’nde aylık bazda ÜFE beklentilerin altında % 1,1 açıklanırken, yıllık bazda ÜFE’de beklentilerin altında % 13,4′ ye yükseldi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ekonominin pandemi sonrası yeniden açılmasının neden olduğu bozulmaların uzunluğunu öngörmenin zor olduğu ortamda ECB’nin enflasyon bekleyişlerini ve ücretleri yakından izlemekte olduğunu söylerken Avrupa’dan gelen raporlarda ücretlerde ciddi artışların yalandığını izliyoruz. Buda enflasyona kalıcı katkı vermekte. Arz yetersizliklerine veya artan enerji fiyatlarına aşırı tepki vermemeleri gerektiğini söyleyen Lagarde, enflasyondaki artışın gelecek yıl azalacağı sözünü yineledi. Eur/Usd paritesi dolar endeksindeki yükselişe bağlı olarak düşüşünü sürdürürken bu eğilimin devam etmesini bekliyoruz. Eur/Try ise Türk Lirası’nda görülen değer kaybına paralel yükselişine devam ediyor. Avrupa borsaları dünü pozitif kapatırken önemli desteklerden gelen tepki alımlarını izledik.

Bugün Euro Bölgesi’nde aylık bazda perakende satış verilerinin % 0.7 artması bekleniyor.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1390 seviyesinin altında önce 1380 ve arkasından 1359 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1396 direncinin kırılması halinde önce 1407 ve arkasından 1415 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1507 seviyesinin kırılması halinde önce 1519 ve arkasından 1527 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1484 desteğinin altında önce 1458 ve arkasından 1442 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.8380 seviyesinin kırılması halinde önce 8.8020 ve arkasından 8.7640 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.8945 direncinin üzerinde önce 8.9230 ve arkasından 9.9590 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1749 seviyesinin altında önce 1734 ve arkasından 1722 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1763 direncinin kırılması halinde önce 1770 ve arkasından 1781 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ARENA ARENA BİLGİSAYAR – Şirketin ISO Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, Çevre Yönetim Sistemi ve Kalite Yönetim Sistemi sertifikalarını aldığı açıklandı.

#BLCYT BİLİCİ YATIRIM – Şirketin iştiraki Biteks’in GES projesinin 1. fazının TEDAŞ tarafından kabulünün yapıldığı ve tam kapasite ile elektrik üretimine başlanacağı açıklandı.

#FROTO FORD OTOSAN – Şirketin ağır ticari araç markası Ford Trucks’ın Batı Avrupa’daki stratejik büyümesi kapsamında Almanya pazarına adım attığı medyada yer aldı.

#GESAN GİRİŞİM ELEKTRİK – Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji’nin TEİAŞ tarafından gerçekleştirilen ITM-368 referanslı 154kV Silahtar GIS TM Yapım İşi kapsamı için ihaleye 55,9 milyon TL ile en iyi teklifin verildiği açıklandı. Şirket ile Adana Ceyhan OSB arasında Ceyhan OSB elektrik altyapısı tamamlanması Projesi kapsamı için sözleşme tutarı 6,0 milyon TL olan davet yazısının şirkete ulaştığı açıklandı.

#HUBVC HUB GİRİŞİM  – Şirketin BB Mekatronik’teki paylarını 94.444 TL’ye devrettiği açıklandı. Şirketin Pulpoar Bilişim’e iştirak etmesine karar verildiği açıklandı.

#INVEO İNVEO YATIRI HOLDİNG – İngiltere Sermaye Piyasaları’nda faaliyet gösteren şirketin aracı kurum iştiraki Gedik International’ın unvanının Finveo güncellendiği açıklandı.

#IZFAS İZMİR FIRÇA – Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi amacıyla teşvik ve muafiyetlerden yararlanmak üzere Bakanlığa Ar –Ge ve Tasarım merkezi başvurusunda bulunulduğu açıklandı.

#ITTFH İTTİFAK HOLDİNG – Konya’da bir otomobil markasının yetkili satış hizmetini veren ve Şirketin %93,08, ADESE’nin %6,92 oranında pay sahibi olduğu İrent Oto Kiralama ile ilgili otomobil firması arasında düzenlenen bayilik sözleşmesinin uzatılmasına, İrent Oto Kiralama’nın ITTFH’nin %100 ‘üne sahip olduğu AES Sigorta ile birleşmesine karar verildiği açıklandı.

#MERIT MERİT TURİZM – Borsa tarafından PÖİP’te işlem gören şirket paylarının yarından itibaren Ana Pazar’da işlem görmesine karar verildiği açıklandı.

#MGROS MİGROS – Eylül ayında 7 adet Migros, 3 adet Migros Jet, 5 adet Macrocenter ve 1 adet Toptan olmak üzere 16 adet mağaza açıldığı belirtildi.

#OTKAR OTOKAR – EBRD tarafından Ürdün Amman Belediyesi için 100 adet Vectio C dizel tip otobüs, 36 adet Kent C dizel tip otobüs tedariki ve bu otobüslerin 2 yıllık bakımı ve sürücü eğitimleri için açılan yaklaşık 23 milyon dolarlık ihalenin kazanıldığı açıklandı.

#RTALB RTA LABORATUVARLARI – Devlet Malzeme Ofisi tarafından Covid – 19 tanı kitinin temini kapsamında akdedilen Sağlık Market Tıbbi Malzeme Çerçeve Anlaşması Kapsamında şirkete 1.500.000 adet ürün siparişi verildiği açıklandı.

#SERVE SERVE FİLM – Vera Gyrimenkul tarafından şirketin.2021 tarihli finansal tablolarda 1,4 milyon TL değeri olan Beşiktaş’taki gayrimenkulün değerinin yapılan değerleme sonucunda 3,2 milyon TL olarak belirlendiği açıklandı.

#SNGYO SİNPAŞ GYO – Şirket tarafından Ocak – Eylül arasında toplam 429 adet bağımsız bölümün satışının gerçekleştirildiği satışlara ilişkin toplam cironun 740,1 milyon TL olduğu açıklandı.

#AKSEN AKSA ENERJİ – Şirket sermayesi yarın 613,2 milyon TL’den %100 oranında bedelsiz olarak 613,2 milyon TL artışla 1,22 milyar TL’ye yükseltilecek.

#VESTL VESTEL – Zorlu Holding tarafından 24,24 TL fiyattan 5.580.000 adet pay özel emirle satılırken, şirket sermayesindeki payı %63,70’e geriledi.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.