Bir başka WordPress sitesi

Kıymetliler açısından zorlu hafta geride kaldı

13

Altın geçtiğimiz hafta satıcılı seyir neticesinde son bir ayın en düşük seviyesine kadar geri çekilerek satıcılı seyir izlemeye bu haftada da devam etti. 1787 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, hafta boyu dalgalı seanslar serisini izledik. Haftanın en önemli verisi ABD’de açıklanan tüketici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,4 artmasına beklentisine karşın, yüzde 0,1 artış göstermesi altını güçlendiren bir gelişme oldu. FED’in tahvil alım programında değişikliğe gitmek konusunda aceleci olacağı beklentisini törpüleyen veri sonrası altın yukarı taşındı. 1808 dolar/onsla haftanın en yüksek seviyesini kaydetmesine sebep oldu. Ancak haftanın bir diğer önemli verisi olan ABD perakende satışları verisi beklentilerin üzerinde açıklanması sonrası altın yeniden satışa döndü. ABD’de açıklanan Çekirdek perakende satışları ağustos ayında daralma beklenmesine karşılık yüzde 1,8 artış göstermesi sonrası altın negatif fiyatlama yaşadı. Perakende satışlarındaki toparlanma sonrası FED ’in tapering eylemini hızlandıracağı beklentileri oluşmasıyla altında kaçınılmaz olarak, 1745 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilip haftanın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. Haftanın son gününde ise toparlanma çabasında olan sarı maden, 1754 dolar/onstan tamamlayarak önceki haftaya kıyasla hanesine yüzde 1,8 kayıp yazmış oldu. Bu hafta gerçekleşecek FED toplantısı öncesi haftayı kırmızıda kapatan altın, FED’in tahvil alım programına dair yapacağı değişiklikle birlikte altının da yeni kaderini belirlenmiş olacak. FED 2021 yılı bitmeden tahvil alımında azaltışa gideceğini duyurması sonrası altının üzerindeki baskının artması beklenerek satış yönlü hareketini görebiliriz.

 

Gümüş geçtiğimiz haftayı 22,40 dolar/onstan tamamlayarak, geçtiğimiz yılın Temmuz ayından beri haftalık en düşük seviyeden kapanış yapmış oldu. Haftaya 23,74 dolar/onstan başlayan beyaz maden, 22,40 dolar/onstan kapanış yapmasıyla birlikte yüzde 5,6 kayıpla seansı tamamladı. Altın gümüş rasyosunda ise 78 seviyesi kaydedilirken, son 10 ayın en yüksek seviyesi test edilmiş oldu.

 

Platin otomotiv sektörünün daralmasından negatif yönlü fiyatlamaya devam ederken, geçtiğimiz hafta 926 dolar/ons seviyesine kadar çekilerek son 10 ayın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. Haftalık kapanışını ise 942 dolar/onstan yapan platin yüzde 2 kaybı hanesine yazdı.

 

Paladyumun fiyatlaması ise platine kıyasla daha sert olurken, çip krizinin etkilerini fazlasıyla üzerinde hissetmeye devam ediyor. Haftalık başlangıcını 2140 dolar/onstan yapan paladyum, 2013 dolar/onstan tamamladı ve yüzde 5,6 kayıpla seansı kapattı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 1,00 dolar/onsla gerçekleşmeye devam ederken, hacim açısından ortalamanın altı sayılacak bir hafta yaşandı. Toplamda 4.656 kg altın, 13.628 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.