Bir başka WordPress sitesi

Piyasaların yönü

4

BIST100… Kritik TCMB Faiz Kararı Takip Edilecek… Global risk alma iştahında normalleşme çabalarıyla birlikte hisse senedi piyasalarında tepki alımları görüldü. Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi kritik FED ve TCMB toplantıları öncesinde gün boyunca alıcılı bir görünüm sergileyen BIST100 endeksi Çarşamba günkü işlemlerde %1.58 değer kazanarak 1,407.46 puana yükseldi. Kasım ayında teşviklerin geri çekilmeye başlanabileceğine ilişkin şahin olarak algılanan yönlendirme gelmesine rağmen global hisse senedi piyasalarında pozitif fiyatlamalar görülüyor. Evergrande’nin borç ödemesine yaklaşılmasına rağmen yuan cinsinden kupon ödemelerini gerçekleştirme konusunda müzakerelere başlaması Asya piyasalarındaki satış dalgasını durdurmuş durumda. Diğer taraftan Çin Merkez Bankası’nın likidite desteği de piyasalarda olumlu bir hava yarattı. TCMB’nin bugün faizlerde değişikliğe gitmemesi durumunda endeksin ilk aşamada 1,430 puan seviyelerine yöneldiğini görebiliriz. Olası bir faiz indiriminde ise satış baskısıyla karşılaşabiliriz.

USDTRY… FED Sonrasında Sınırlı Bir Yükseliş İçerisinde… FED toplantısı öncesinde 8.63 seviyelerinde fiyatlanan Dolar TL kuru FED’in varlık alım programını azaltmayı konuşmaya başlayabileceğine işaret etmesiyle birlikte 8.67 seviyelerine doğru yöneldi. Bu yılın en kritik TCMB toplantısı öncesinde başkan Kavcıoğlu’nun geçtiğimiz haftalarda enflasyonda odak noktasını çekirdeğe çevirmesi sonrasında faiz indirim döngüsünün başlayabileceği algısı yarattı. Piyasanın genel beklentisi politika faizinin sabit tutulacağı yönünde. Toplantı karar metni piyasaların takibinde olacak.

EURTRY… TCMB Faiz Kararı Öncesinde Sınırlı Bir Yükseliş Var… Kritik TCMB toplantısı öncesinde TL varlıklar majör para birimleri karşısında sınırlı değer kaybıyla karşı karşıya. Euro TL kuru 10.17 seviyelerinde işlem görüyor. 

EURUSD… FED’den Tapering Sinyali… FED beklentilere paralel bir şekilde politika faiz oranını %0-0.25 aralığında tuttu, ekonomideki ilerlemenin devam etmesi durumunda varlık alım hızındaki yavaşlamanın gündeme alınabileceğini karar metnine ekledi. 2022’de faiz artımı bekleyen üye artarken dolar global bazda değer kazandı. Euro Dolar paritesi 1.1684 seviyelerine kadar geriledikten sonra yeni işlem gününde 1.17 seviyesinin biraz üzerinde dengelendi. 

XAUUSD… Tapering Endişesiyle Düştü… FED’in varlık alım azaltımına yakında başlayabileceğine dair mesajlara odaklanılmasıyla birlikte altının ons fiyatı 1,760 $ seviyelerine geriledi. 

GLDGR… 490 TL Seviyesi Üzerinde Dengelendi… Global altın fiyatlarındaki düşüş ve Dolar TL kurundaki yükselişin ekseninde fiyatlanan gram altın 491 TL seviyelerinde dengelendi.

BRENT… Ham Petrol Stoklarında Düşüşle Birlikte Yükselişe Geçti… ABD’deki ham petrol stokları 2018 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Diğer taraftan Avrupa’da doğalgaz arzının düşüş göstermesiyle birlikte petrola yönelik tüketim talebinde canlanma beklentileri fiyatlara yukarı yönlü destek oluyor. Brent petrol kontratları vadeli işlem piyasalarında 76 $ seviyelerine yöneldi.

S&P500… FOMC Sonrası ABD Hisse Senedi Piyasaları Günü Artıda Tamamladı… FED’in Kasım ayında varlık alım programını yavaşlatmaya başlanabileneceğine işaret etmesi ve şahin bir duruş sergilemesine rağmen, tapering ve faiz artışı arasındaki ayrımın iyi yapılmasıyla S&P500 endeksi günü artıda tamamladı. Evergrande’nin yuan cinsinden tahvillerin faiz ödemeleri konusunda müzakere süreci yürütmesi sorunun bir borç krizine dönüşmeyebileceği beklentileri yarattı.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.