Bir başka WordPress sitesi

Piyasaların yönü

6

BIST100… Güne Artıda Başlaması Beklenebilir… Geçen haftanın en düşük seviyesinde tutunan BIST100 endeksi dün bankacılık endeksindeki yükselişin öncülüğünde %0.59 değer kazanarak 1,391.92 puana yükseldi. Dolar TL kurundaki yükselişin endeks üzerinde baskı yaratma ihtimali de gözardı edilmeden, yurt dışı piyasalardaki görünüme bağlı olarak endeksin güne %0.50’ye yakın artıda başlaması beklenebilir. 1,400 direncinin aşılması durumunda 1,410 puan seviyeleri hedeflenebilir.

 

 

USDTRY… Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinden Geri Çekildi… Dolar TL kuru dün akşam saatlerinde 8.95 seviyesinin üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktıktan sonra bugün sabah saatlerinde 8.90 seviyelerine geri çekildi.

 

 

EURTRY… TL Majör Para Birimleri Karşısındaki Kayıplarını Sınırlama Çabasında… Türk Lirası cinsinden varlıklar yeni işlem günü öncesinde majör para birimleri karşısındaki kayıplarını sınırlama çabası içerisine girerken Euro TL kuru 10.35 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… Dolar Global Bazda Güçlü Bir Görünüm Sergiliyor… ABD dolarındaki güçlenmeye bağlı olarak 1.1590 seviyelerine kadar gerileyen Euro Dolar paritesi Avrupa’da seans açılışı öncesinde 1.16 seviyelerine yönelmiş durumda. Dolar endeksi 2020 yılının Kasım ayından bu yana ilk kez 94 seviyesini aştı. Doların global bazda güçlü kalmaya devam etmesi beklenebilir. Almanya’da tüketici enflasyonu ve ABD GSYHİ verileri yatırımcıların takibinde olacak.

 

 

XAUUSD… Eylül Ayını %5’e Yakın Düşüşle Tamamlamaya Yakın… Doların global bazda güç kazanması ve ABD tahvil faizlerindeki yükselişin etkisinde son 7 haftanın en dip seviyesine yönelen ons altın buradan gelen tepki alımlarının etkisiyle 1,733 $’a yükseldi. ABD’de borç limitinin askıya alınması yasa tasarısı dün Temsilciler Meclisi’nden geçtikten sonra Senato’da oylanacak. Eğer burada Cumhuriyetçilerin engeliyle karşılaşması durumunda altın fiyatları tahvil faizlerindeki yükselişe bağlı olarak baskı altında kalabilir.

 

 

GLDGR… TL’deki Değer Kaybından Destek Buldu… Ons fiyatının son 7 haftanın en düşük seviyelerine gerilmesine rağmen Dolar TL kurunun tüm zamanların en yüksek seviyelerinde seyretmesiyle birlikte gram altın Eylül ayını 15 TL’ye yakın primle tamamlamaya çok yakın.

 

 

BRENT… Sürpriz Stok Artışıyla 77 $ Seviyelerine Geri Çekildi… Çin’de fabrika üretimi verisinin gerilemesi, ham petrol stoklarındaki sürpriz artış ve dolardaki güçlenmeyle birlikte Brent petrol son 3 yılın zirvesinden geri çekildi. ABD’de ham petrol stokları son 8 haftada ilk kez artış kaydetti. Çin’de enerji krizi nedeniyle yaşanan elektrik kesintileri ağır sanayi üretimlerini aksatıyor.

 

 

S&P500…ABD Borsaları Faizlerdeki Yükselişe Direnç Gösteriyor… ABD’de borç limiti meselesi Temsilciler Meclisi’nden geçerken Senato’da oylamaya sunulacak. ABD’de endeksler dün günü yataya yakın pozitif tamamlarken, S&P500 endeksi %0.16 değer kazanarak 4,359 puana yükseldi. ABD borsaları enflasyonun geçici olduğu beklentileriyle faizlerdeki yükselişe direnç gösteriyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.