Bir başka WordPress sitesi

Piyasaların yönü

3

BIST100… Endekste Hisse Bazında Ayrışmalar Var… Borsa İstanbul güne artıda başladıktan sonra endekste ağırlığı olan hisselerdeki değer kaybının etkisinde haftanın ikinci işlem gününü %0.20 değer kaybıyla 1,391.65 puandan tamamladı. Bankacılık hisseleri özelinde Garanti, enerji hisselerinde Tüpraş’ın yükselişiyle birlikte endeksteki değer kaybı sınırlı oldu. ABD hazine tahvili getirilerindeki yükseliş hisse bazında ayrışmaların yaşanmasına neden olmaya devam edebilir. Tahvil getirilerindeki yükseliş, endeksi baskı altında bırakması beklenebilir. Yurt dışı piyasalardaki görünüme bağlı olarak BIST100 endeksinin güne yatay bir başlangıç yapması beklenebilir. Endekste aşağı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1,380 ve 1,370 puan seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

 

 

USDTRY… 8.90 Seviyesinin Üzerini Test Etti… Dolar TL kuru TCMB toplantısı sonrasında yükseliş eğilimini koruyor. Enerji maliyetlerindeki yükseliş net enerji ithalatçısı konumundaki ülkelerin para birimleri üzerinde bir baskı unsuru olarak öne çıkıyor. Dolar TL kuru bu hafta 8.85- 8.92 bandı içerisinde hareket ediyor. 8.88 ve 8.94 seviyelerindeki direnç noktalarının aşılması durumunda alıcıların çoğalması beklenebilir. Geri çekilmelerde ise 8.82 ve 8.76 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilecektir.

 

 

EURTRY… 10.30 Seviyesinin Üzerinde… TL varlıklar majör para birimleri karşısından zayıf bir görünüm sergiliyor. Euro TL kuru 10.30 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… Dolar Global Bazda Güçlü Bir Görünüm Sergiliyor… Yükselen enerji maliyetlerine ilişkin endişeler, ABD’de borç tavanı ve Çin’de emlak piyasasında yaşanan gelişmeler güvenli liman dolara olan talebi artırmakta. ABD ve Euro bölgesinde PMI verileri takip edildi. Euro Bölgesi’nde tüketici enflasyonundaki yükseliş eğilimi Hizmet PMI verilerine olumsuz yansıdı. Hizmet PMI verisi 56.2’ye geriledi. ABD’de hizmet sektörü PMI verisi 54.9 oldu. Beklentilerin üzerinde gelen ABD Hizmet PMI verisi sonrasında dolar global bazda değer kazandı. Euro Dolar paritesi 1.1580 seviyelerine gerilemiş durumda.

 

 

XAUUSD… Tahvil Getirilerindeki Yükselişin Etkisinde Geriledi… ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ve güçlenen dolar temasıyla global altın fiyatları yeni işlem gününde %0.50’ye yakın değer kaybıyla karşı karşıya. ABD’de hizmet sektörünün ana göstergelerinden olan ISM Hizmet PMI verisi beklentilerin üzerinde bir yükseliş kaydetmesi dolardaki güçlenmede etkili oldu.

 

 

GLDGR… 500 TL Seviyelerine Tutundu… Global altın fiyatlarındaki düşüş ve Dolar TL kurundaki yükselişin birbirini desteklemesiyle birlikte gram altın 500 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Petrol Fiyatları Son 3 Yılın Zirvesinde… Petrol fiyatları stok verilerinin artışa işaret etmesine karşın yükselişini sürdürdü. Avrupa’da yaşanan enerji krizi derinleşmeye devam etti. Doğalgaz konusunda yaşanan kriz petrol talebini de artırırken, Saudi Aramco Asya’daki müşterilerine varil başına 40 cent ile 1 dolar arasında indirim yaptı. Brent petrolün varil fiyatı vadeli piyasalarda 82.60 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

S&P500… 2022 Yılı Başında Görev Süresi Dolacak Powell Bir Dönem Daha Devam Edebilir… ABD borsalarında teknoloji hisseleri öncülüğünde gelen satışların ardından tepki alımları görüldü. ABD Bankacılık Senatosu’ndaki Cumhuriyetçiler Powell’ın görevine bir dönem daha devam etmesini destekliyor. ABD endeksleri vadeli piyasalarda hazine tahvili getirilerindeki yükselişe bağlı olarak satıcılı bir görünüm sergiliyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.