Bir başka WordPress sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadağ’da

22

Erdoğan’ın konuşmasında satır başları:

 

Antalya’daki Forum’da Sayın Cumhurbaşkanına söz vermiştim, ilk fırsatta artık pandemi falan dinlemeyeceğim ve ziyaretimi gerçekleştireceğim demiştim ve şimdi bu ziyareti gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyim.

Misafirperverliklerinden  dolayı değerli dostum Cumhurbaşkanı Cukanoviç şükranlarımı sunuyorum.

Cumhurbaşkanı ile bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmede ikili ilişkilerimizi daha da ileriye taşımayı yönündeki irademizi teyit ettik.

Cumhurbaşkanı ile 250 milyon dolarlık bir hedef koyduk bu hedefi belirleyelim dedik.

Türk özel sektörünün Karadağ’daki varlığı ticaret hacmimizin aslında artmasını sağlıyor.

Türkiye Karadağ’a  en fazla yatırım yapan ilk 10 ülke arasında yer alıyor.

Bugüne kadar toplam değeri 20 milyon Euro’yu aşan 399 proje ve faaliyet gerçekleştirdi.

Önümüzdeki dönemde de tüm ilgili kurumlarımızda Karadağ’a desteğimizi sürdüreceğiz.

Balkanların ve Avrupa’nın önemli parçaları olan Türkiye ve Karadağ da barış ve istikrara ciddi katkılar sağlıyor. Karadağ farklı dini ve etnik toplulukların birlikte yaşama kültürü bakımından önemli bir örnek teşkil ediyor.

Karadağ’ın Balkanlardaki barışçıl politikalarını tüm bölge ülkeleri ile iyi ilişkiler geliştirme gayretlerini bölgesel kuruluşlarda oynadığı aktif rolü Avrupa ve Avrupa Atlantik Kurumları ile bütünleşme yolunda attığı hızlı adımları takdirle izliyoruz.

Karadağ’ın NATO üyeliğine güçlü destek verdik. Karadağ’ın Avrupa Birliğine üye olmasının da tüm bölgenin barış ve refahına katkı sağlayacağına samimiyetle inanıyoruz.

Dünya kupası elemelerinde milli takımlarımızın 1 Eylül Çarşamba günü İstanbul’da ve 16 Kasım’da  yapacağı maçların dostluğumuzu pekiştirmesini ayrıca temenni ediyorum. İki ülkenin değerli sporcularına başarılar diliyorum.

Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.